Na polu stoi stacja meteorologiczna. W tle zielona trawa, jasne niebo oraz zabudowania.

Platforma eDWIN dostarczy dane, które pomogą rolnikom. Jak ważne są stacje meteorologiczne?

Prawidłowe działanie platformy i aplikacji eDWIN byłoby niemożliwa bez montażu nowoczesnych stacji meteorologicznych. Łącznie jest ich prawie 600 w całej Polsce. Dlaczego są one tak istotne? To właśnie stacje meteorologiczne będą gromadziły dane, z których będą mogli korzystać nie tylko rolnicy, ale także instytucje naukowe czy samorządy.

– W ramach prac nad platformą eDWIN tworzymy oprogramowanie, dzięki któremu, za pomocą aplikacji, będzie możliwy dostęp do danych ze stacji meteorologicznych znajdujących się na terenie Wielkopolski oraz innych województw – mówi Maciej Zacharczuk, kierownik projektu eDWIN z WODR.

I dodaje: – Stacje meteorologiczne będą odgrywały niezwykle istotną rolę w całym projekcie. To one będą zbierały niezbędne dane dotyczące warunków atmosferycznych, dzięki czemu rolnicy będą mogli otrzymywać bardzo przydatne informacje w ich pracy.

Platforma eDWIN - prawie 600 stacji meteorologicznych w całej Polsce

eDWIN (Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin) to aplikacja i platforma, która powstaje w ramach jednego z najważniejszych projektów dotyczących cyfryzacji rolnictwa.

W czerwcu 2022 roku na rynku pojawią się cztery nowe e-usługi, z których będą mogli skorzystać zarówno rolnicy, jak i konsumenci, samorządy czy instytucje naukowe. Będą to „Wirtualne Gospodarstwo”, „Śledzenie pochodzenia produktów”, „Raportowanie zagrożeń” oraz „Udostępnianie danych meteorologicznych”.

Aby każda z usług mogła być wykorzystywana w jak najszerszym zakresie, w ramach prac nad platformą eDWIN niezbędne było stworzenie sieci stacji meteorologicznych, których łącznie jest prawie 600 w całej Polsce. Najwięcej, bo ponad 100 stacji, znajduje się w województwie wielkopolskim.

Na pierwszym planie stacja meteorologiczna przed siedzibą WODR. W tle główny budynek WODR w Poznaniu.

Zbliżenie na panel słoneczny, który jest elementem stacji meteorologicznej.

Dlaczego stacje meteorologiczne są tak ważne dla platformy eDWIN? To właśnie one zbierają dane dotyczące warunków atmosferycznych (opady, siła wiatru, temperatura, wilgotność powietrza), które następnie, po przetworzeniu, będą trafiały do aplikacji oraz portalu, z których będą mogli korzystać rolnicy.

Ponadto, dane ze stacji pozwolą m.in. na przygotowanie sprecyzowanego pod daną uprawę komentarza agrometeorologicznego, dzięki któremu rolnik będzie mógł podjąć decyzję np. o terminie wysiewu konkretnej rośliny.

Dane ze stacji meteorologicznych będą także przydatne instytucjom naukowym, które będą mogły wykorzystywać je do dalszych badań, tworzenia modeli lub prognoz. Co więcej, zgromadzone dane pozwolą na prowadzenie analiz umożliwiających identyfikację cyklicznie powtarzających się zdarzeń. Ponadto, informacje o warunkach atmosferycznych będą mogły być wykorzystywane przez samorządy np. do przygotowywania ostrzeżeń przed nagłymi załamaniami pogody.

eDWIN - rolnicy skorzystają ze stacji meteorologicznych

Ze znaczenia stacji meteorologicznych oraz korzyści, które można osiągnąć dzięki nim, zdają sobie sprawę rolnicy, którzy już teraz testują platformę eDWIN.

– Stacje meteorologiczne pomagają mi na kilka sposobów. Po pierwsze mam dostępną historię opadów, dzięki czemu przy produkcji ziemniaków mogę wywnioskować, kiedy potrzebny jest zabieg na alternariozę czy zarazę ziemniaka – mówi Krystian Szyler, który prowadzi swoje gospodarstwo w Tarnówku. Jest on jednym z rolników, który uczestniczy w testach nad platformą eDWIN, a przy jego gospodarstwie została zamontowana stacja meteorologiczna.

Jak mówi pan Krystian, zdarzały się już sytuacje, w których, dzięki odczytom ze stacji meteorologicznych, zmieniał swoje plany. – Jedna ze stacji wskazywała, że zbliżają się opady oraz wzmaga się silny wiatr. Z tego powodu wstrzymałem planowany zabieg fungicydowy. Gdybym go wykonał, to preparat zostałby spłukany lub wywiany na sąsiednie pola. Dzięki wykorzystaniu danych ze stacji w praktyce ochroniłem pokaźną kwotę pieniędzy, bo w ciągu kilkudziesięciu minut burza pojawiła się także u mnie – wspomina Krystian Szyler.

Przypomnijmy, że eDWIN jest pierwszym projektem z zakresu rolnictwa, finansowanym w ramach programu Polska Cyfrowa. Całkowita wartość projektu wynosi aż 20 902 508,02 zł, z czego ze środków europejskich pochodzi 17 689 792,53 zł, zaś resztę stanowią środki z budżetu państwa.

Konstrukcja z urządzeniami pomiarowymi stacji meteorologicznej. Stoi na ogrodzonym kawałku podłoża.